Baza wiedzy

Rekuperator na nieogrzewanym strychu / poddaszu

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Najważniejszym elementem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest rekuperator. Urządzenie sprawnie zarządza ilością powietrza w domu, a także jego jakością. Aby jednak rekuperator mógł tak działać, musi być zlokalizowany w takim miejscu w budynku, gdzie ma ku temu odpowiednie warunki. Czy nieogrzewany strych lub poddasze się do tego nadają? Sprawdźmy!

Rola rekuperatora w wentylacji mechanicznej 

Dostęp do świeżego powietrza w budynku jest bardzo ważny. Aby zagościło ono w pomieszczeniach, najczęściej otwieramy lub rozszczelniamy okna. Inaczej, bazując na systemie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, byśmy ciągle przebywali w pomieszczeniach, gdzie jest mnóstwo zużytego powietrza. Wtedy nasze organizmy miałyby problemy z funkcjonowaniem. 

Powyższa sytuacja nie ma miejsca, jeśli w naszym domu zamontowany jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Całym procesem wymiany powietrza zarządza wtedy rekuperator. To urządzenie elektryczne, w którym znajdują się filtry, wentylatory, wymiennik ciepła, a także osprzęt do sterowania – płyta główna oraz odpowiedni panel. Dzięki temu rekuperator jest w stanie kontrolować, ile powietrza zużytego jest odprowadzane z pomieszczenia, a ile świeżego do niego trafia. Efekt pracy urządzenia jest wręcz niesamowity. W budynku uzyskujemy stały dostęp do świeżego powietrza, bez konieczności wychodzenia na dwór, czy też otwierania (lub rozszczelniania) okien. Nie musimy się niczym zajmować, wszystko zrobi za nas rekuperator. 

Przeczytaj także: Co to jest rekuperator? 

Montaż rekuperatora na nieogrzewanym strychu lub poddaszu – czy to dobry wybór? 

Rekuperator jako urządzenie elektryczne potrzebuje odpowiednich warunków do pracy. Czy zatem jego montaż na nieogrzewanym strychu bądź poddaszu jest odpowiedni? Odpowiedź w tym przypadku będzie niejednoznaczna. 

Montaż rekuperatora na nieogrzewanym strychu, czy też poddaszu, nie jest dobrym pomysłem. Praca urządzenia wymaga, by w pomieszczeniu panowała dodatnia temperatura. Najlepiej równa bądź większa niż 5 stopni Celsjusza. Inaczej rekuperator nie będzie wydajny, a także może dojść do uszkodzenia jego poszczególnych elementów. Taka sytuacja może mieć miejsce również wtedy, kiedy w pomieszczeniu będzie zbyt duża wilgotność powietrza. Dlatego najlepiej, aby jej poziom był niższy niż 60%. W przeciwnym razie może pojawić się korozja, która doprowadzi do zniszczenia rekuperatora. 

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Fakty i mity na temat rekuperacji 

Z drugiej jednak strony, możliwe i bardzo często praktykowane jest przez nas montowanie rekuperatora na nieogrzewanym strychu lub poddaszu. Jednak wtedy istotna jest właściwa izolacja. Ogrzewanie z kolei będzie pochodziło z dolnych pomieszczeń, ponieważ wraz z powietrzem będzie unosić się ku górze. Ważną rolę odgrywają w takiej sytuacji również mostki termiczne.  

Co więcej, do zabezpieczenia rekuperatora w nieogrzewanym pomieszczeniu, możemy wykorzystać oddzielną zabudowę. Sprawdzają się tutaj konstrukcje z płyty, które są zaizolowane wełną. Musimy jednak pamiętać, że same zabezpieczenie przed niskimi temperaturami rekuperatora to tylko częściowe rozwiązanie problemu. Ważne jest także zaizolowainie rur, podłączeń anemostatów oraz skrzynek rozprężnych. Wtedy mamy pewność, że cała instalacja będzie wykonana prawidłowo i wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła we właściwym stopniu zapewni nam wymianę powietrza. 

Gdzie nie montować rekuperatora? 

Skoro nieogrzewany strych lub poddasze nie są odpowiednimi miejscami na rekuperator – chyba że zadbamy o izolację, to gdzie jeszcze nie można go montować? Okazuje się, że są jeszcze 2 takie pomieszczenia. To piwnica i pralnia. W obydwu miejscach może pojawiać się zbyt dużo wilgoci. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest ona zagrożeniem dla rekuperatora. Może ona uszkodzić podzespoły elektroniczne znajdujące się w urządzeniu, a także doprowadzić do jego korozji. 

Przeczytaj także: Jak działa wentylacja grawitacyjna? 

Gdzie zamontować rekuperator? 

Wiemy już, gdzie nie montować rekuperatora, jakie więc powinny być spełnione warunki, aby jego instalacja była możliwa? Zanim wybierzemy pomieszczenie, powinniśmy skontrolować panujące w nim warunki, a w szczególności: 

  • panującą temperaturę – przypominamy: musi być ona dodatnia, a najlepiej, aby była wyższa niż 5 stopni Celsjusza, 
  • poziom wilgotności – powinien być mniejszy niż 60%, 
  • czy w danym miejscu jest sucho, 
  • czy da się z tego miejsca łatwo poprowadzić przewody czerpni oraz wyrzutni, 
  • czy odcinki przewodów wentylacyjnych będą krótkie, aby zachować niskie opory hydrauliczne, 
  • czy urządzenie zabierze dużo miejsca, 
  • czy możliwy będzie łatwy dostęp serwisowy do urządzenia. 

Zobacz także: Dofinansowanie wentylacji mechanicznej / rekuperacji 

Podsumowanie 

Rekuperator to centralny element systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dlatego konieczne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków do pracy. Instalacja rekuperatora na nieogrzewanym strychu lub poddaszu nie zawsze jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza jeśli pomieszczenie nie jest zaizolowane wełną. Jeśli jednak w danym miejscu temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza oraz wilgotność jest mniejsza niż 60%, to montaż jest możliwy. Warto jednak, abyśmy wcześniej dokładnie sprawdzili warunki, jakie są w danym pomieszczeniu. Wtedy rekuperator nie będzie narażony na uszkodzenia wynikające z niskiej temperatury oraz zbyt wysokiej wilgotności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *