Baza wiedzy

Przyczyny niskiego ciągu w kominie

Kategoria:

Czas czytania: 5 minut

Komin jest jednym z najważniejszych elementów budowlanych w każdym domu. Służy nie tylko do odprowadzania spalin, ale również doprowadza powietrze do spalania i odpowiada za wentylację pomieszczeń. Powinien być bezpieczny, odporny na pożar sadzy i działanie agresywnego kondensatu oraz gwarantować dobry ciąg.

Wysokość komina

O ile większość parametrów kominy mają zapisane w deklaracji producenta, to z ciągiem kominowym bywa różnie. Jeśli produkt jest certyfikowany, prawidłowo dobrany i wybudowany, to z ciągiem kominowym nie może być problemu. Zdarzają się jednak błędy projektowe, gdzie kominy są za niskie względem kalenicy, czy innej przeszkody która stanowi część budowli.

Błąd wyłapany podczas budowy komina bardzo łatwo skorygować, podnosząc go do właściwej wysokości. Ale nawet później można podwyższyć komin montując stalową, izolowaną rurę do komina. Takie abecadło wysokości komina znajduje się na stronach każdego producenta systemów kominowych.

Średnica komina

Słaby ciąg kominowy może być też przyczyną zbyt małej średnicy komina względem urządzenia grzewczego. Możemy zaradzić temu, podnosząc trochę komin i montując odpowiednią nasadę, na przykład daszek inżektorowy.

Jeśli i to nie pomaga, rozwiązaniem jest zamontowanie specjalistycznych wentylatorów wzmacniających ciąg. Najlepiej, aby zrobiła to wyspecjalizowana firma, gdyż jest to zabieg skomplikowany pod względem zestrojenia współpracujących urządzeń.

Dopływ powietrza

Częstym problemem powodującym słaby ciąg w kominie jest również brak doprowadzenia odpowiedniej ilości powietrza do spalania – popularnie zwanej Z-etki. Brak prawidłowego dopływu powietrza lub jego ograniczona ilość ma olbrzymi wpływ na ciąg kominowy, a co za tym idzie prawidłowy przebieg procesu spalania oraz na prawidłową wentylację – czyli na nasze bezpieczeństwo.

Otoczenie domu wpływa na ciąg komina

Ciąg kominowy może płatać nam figle, jeśli dom jest wybudowany w pobliżu przeszkód, takich jak krawędź lasu czy parku, góry lub wysokie bloki, a nawet pojedyncze wysokie drzewa. Przy niekorzystnym kierunku wiejące wiatry będą spadały za przeszkodą, powodując osłabienie ciągu, a nawet ciąg wsteczny czyli wdmuchanie wiatru do komina.

W tych sytuacjach należy zamontować na wylocie z komina osłonę typu fala kominowa lub nasadę obrotową nazywaną strażakiem. Chronią one i osłaniają komin przed wdmuchiwaniem wiatru do komina. Należy pamiętać, że nasady obrotowe to urządzenia mechaniczne i powinny być poddawane kontroli.

Kominy z cegły klinkierowej

Jeśli wykonaliśmy nowy komin z cegły klinkierowej, często obserwujemy w krótkim czasie pogorszenie jego ciągu. Komin klinkierowy jest zimnym kominem, a cegła klinkierowa szczelinowa nie służy do budowy kominów. Jest to materiał którym można wykończyć komin systemowych lub ceglny i stanowi jedynie element dekoracyjny.

Jeśli jednak mamy już komin z cegły klinkierowej, należy zaopatrzyć go we wkład stalowy i pamiętać o jego częstym czyszczeniu – o tym jak wyczyścić komin przeczytacie tu. Dlaczego? Ponieważ taki komin, odwrotnie niż komin ceramiczny, działa jak ogromna chłodnica – spaliny szybko się wychładzają, dochodzi do kondensacji, a do wilgotnego komina przykleja się sadza i popioły powstałe podczas spalania. Może to doprowadzić do zaczopowania komina, intensywnego dymienia w kotłowni i nawet pożaru sadzy.

Właściwe paliwo

Na koniec należy wspomnieć o jakości paliwa – ono również ma wpływ na ciąg kominowy. Zwłaszcza mokre, niesezonowane drewno, czy mokry ekogroszek lub zanieczyszczony lepiszczem pellet, mają bardzo zły wpływ na kominy.

Niezawodny sposób – regularne przeglądy

Problemów z ciągiem jest bardzo wiele, każdy z nich jest inny, ale istnieje jeden niezawodny sposób na wyeliminowanie tego zjawiska zarówno w kominach wewnętrznych, jak i w kominach zewnętrznych – to regularne przeglądy kominiarskie. Wszystkie kominy dymowe powinny zostawać poddawane inspekcji cztery razy w sezonie grzewczym, a spalinowe i wentylacyjne raz w roku. Okresowe przeglądy i czyszczenie kominów oraz urządzeń grzewczych zapewnią nam dobry ciąg przez cały czas. Mistrz Kominiarski odwiedzający nasz dom, jeśli napotka nieprawidłowości pomoże je rozwiązać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *