Baza wiedzy

Jaki wybrać komin do pieca na pellet?

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Pellet uznawany jest za ekologiczne paliwo do pieców. Nic więc dziwnego, że sporo osób się na nie decyduje. Sposób obsługi takich kotłów jest bardzo przystępny dla użytkowników. Ze względu na zaawansowane technologie w nich wykorzystywane, konieczne jest dobranie właściwej konstrukcji odprowadzającej spaliny. Komin do kotła na pellet musi być wykonany z odpowiednich materiałów, a nie bez znaczenia jest także jego średnica. Sprawdźmy więc, jaka konstrukcja sprawdzi się w tym przypadku najlepiej!

Z uwagą przyglądamy się aktualnej sytuacji, w której to pellet zdobywa coraz większe uznanie. Powstają nowe kotły, które wykorzystują go jako paliwo. Stosuje się w nich najnowocześniejsze technologie, umożliwiające efektywne działanie oraz intuicyjne sterowanie przez użytkownika. Takie piece wymagają także odpowiednich kominów, aby cieszyć się wysokim poziomem skuteczności. Konstrukcje odprowadzające spaliny są ponadto narażone na stosowanie kiepskiej jakości pelletu. Wtedy też może dochodzić do ich korozji, co dodatkowo zagraża urządzeniu grzewczemu. Dlatego warto wybierać tylko takie kominy, które sprostają wymaganiom pieca na pellet oraz właściwościom tego paliwa.

Czym jest pellet?

Paliwo opałowe, które znamy pod nazwą pellet występuje w postaci granulatu. Powstaje on w wyniku rozdrobnienia, wysuszenia oraz sprasowania odpadów drzewnych (np. trocin). Pochodzą one z tartaków, czy też fabryk. Do stworzenia pelletu wykorzystuje się także odpady powstające w wyniku wyrębu drzew, ich pielęgnacji, a nawet pochodzące z farm wierzb energetycznych. Co ciekawe, paliwo to może pochodzić również z pestek słonecznika oraz słomy.

Ważna przy tym jest wartość energetyczna pelletu. Waha się ona między 14 a 18 MJ/kg. Stosując takie paliwo, możemy poczuć zapach palonego drzewa, przy czym nie ma w nim żadnych szkodliwych substancji, które by nam zagrażały.

Pellet jest chętnie wybierany z uwagi na jego przystępną cenę, wartość ekologiczną i dostępność. Wymienione cechy charakterystyczne sprawiają, że jest to bardzo ciekawe paliwo opałowe.

Krótka charakterystyka kotła na pellet

Wspominaliśmy już, że kotły na pellet to zaawansowane konstrukcje. Są one mniejsze od rozwiązań wykorzystujących inne paliwa opałowe. Posiadają zasobniki, podajniki, a także przystosowane do pelletu palniki. Zobaczymy w nich również zapalarki oraz system czyszczenia płomienic. Na szczególną uwagę zasługuje automatyka, wraz z licznymi opcjami sterowania kotłem. Ważny jest również system opróżniania popiołu. Co prawda jego jest w przypadku pelletu dość niewiele, ale możemy go wykorzystać w dalszych celach, np. jako nawóz do roślin.

Jaki wybrać komin do pieca na pellet?

Jeśli w naszym budynku stanie nowoczesny kocioł na pellet, powinniśmy dobrać do niego równie zaawansowany technologicznie komin. Polecana w przypadku takich urządzeń grzewczych jest konstrukcja ceramiczna, charakteryzująca się solidnym wykonaniem oraz zastosowaniem najnowszych rozwiązań.

Jednak najlepiej rozważyć komin do pieca na pellet w postaci całego systemu. Dlaczego? Będziemy mogli „upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu”. System kominowy (np. JAWAR Nord) zapewni nam w tym samym czasie odprowadzanie spalin z urządzenia grzewczego, a także doprowadzanie powietrza do niego.

JAWAR Nord

System kominowy JAWAR Nord skonstruowany jest w taki sposób, aby dodatkowo wzmacniać efektywność urządzenia grzewczego. Dlatego też podczas odprowadzania spalin oraz doprowadzania powietrza do kotła dochodzi do wymiany ciepła. To z kolei wpływa na mniejsze zużycie paliwa opałowego. Ponadto w takiej sytuacji spada ilość pyłów, które są emitowane do środowiska.

Wybierając system kominowy, zyskamy sprawdzone rozwiązanie oparte na ceramicznej rurze. Jest ona prasowana izostatycznie, a co za tym idzie – wyróżnia się odpornością na zmiany temperatur oraz niskim poziomem nasiąkliwości. Towarzyszą jej dodatkowe rozwiązania, które wpływają na jakość komina do kotła na pellet. Wśród nich znajdują się uszczelnienia, a także drzwiczki rewizyjne. Zastosowane akcesoria w znacznym stopniu poprawiają skuteczność urządzenia grzewczego oraz bezpieczeństwo domowników.

Gdy stosujemy pellet jako paliwo opałowe w istniejącym domu, dobrze jest zdecydować się na kwasoodporny wkład kominowy. Podyktowane jest to procesem spalania, podczas którego może powstawać kondensat odkładający się na ścianach konstrukcji odprowadzającej spaliny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze komina do pieca na pellet?

Istotną rolę w funkcjonowaniu urządzenia grzewczego oraz samego komina odgrywa jakość stosowanego paliwa opałowego. Powinniśmy więc szczególną uwagę przykuć do tego, z czego powstaje pellet. Jeśli jego źródłem będzie sklejka, czy też odpady meblowe, możemy obawiać się korozji, która zagrozi urządzeniu grzewczemu oraz kominowi.

Ważna w wyborze komina do kotła na pellet jest także jego średnica. Ta powinna być zgodna z zaleceniami przekazanymi przez producenta urządzenia grzewczego. Możemy jednak spodziewać się niekiedy problemów z odbiorem takiej instalacji, z uwagi na przepisy, które niestety nie nadążają nad zmianami, jakie zachodzą w technice grzewczej.

Sprawdź nasz konfigurator, który pomoże Ci wybrać właściwy komin!

Podsumowanie

Pellet staje się coraz popularniejszym paliwem opałowym. Jest on bardzo ekologiczny, a także tani. Można go bez problemu składować w dużych ilościach, bez obaw o samozapłon, czy też wchłanianie wilgoci. Komin do pieca na pellet powinien być konstrukcją przemyślaną i w pełni bezpieczną dla urządzenia grzewczego oraz otoczenia. Dlatego też najlepiej stosować rozwiązania ceramiczne, które są głównym elementem całych systemów kominowych. Mamy wtedy gwarancję odpowiedniego odprowadzania spalin na zewnątrz, a zarazem doprowadzania powietrza do kotła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *