Baza wiedzy

Jaki wybrać komin do pieca gazowego?

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Wybór odpowiedniego komina to nie lada wyzwanie. Musimy dobierać takie rozwiązania, które będą w pełni przystosowane do naszego kotła. W przypadku pieców gazowych możemy zaobserwować ciekawe zmiany, związane z ich modernizacją. Podyktowane są one innymi sposobami doprowadzania powietrza do paleniska. Przekonajmy się więc, jaki komin do kotła gazowego wybrać.

Rola komina w całym systemie ogrzewania budynku jest niepodważalna. Bez niego proces spalania nie może się odbywać. Odpowiada on bowiem za odprowadzenie z pieca spalin na zewnątrz budynku. Patrząc na różne rodzaje kominów, nie możemy zapomnieć o ich dodatkowych funkcjach, choćby takiej, jak doprowadzenie powietrza do paleniska. Jest ono niezbędne dla procesu spalania paliwa. Zatem przekrój możliwości i dostępnych modeli jest ogromny. Konieczne jest jednak dobieranie ich do rodzaju kotła, jaki posiadamy. W przeciwnym razie nie będzie możliwe jego prawidłowe funkcjonowanie, a niekiedy spalanie nie będzie się odbywać. Co za tym idzie, wydamy pieniądze na nieodpowiednie rozwiązanie, niedające nam tego, czego oczekujemy. Jaki więc wybrać komin do kotła gazowego?

 Sprawdź także: Jaki komin wybrać do domu jednorodzinnego?

Piec gazowy, czyli jaki?

Na rynku możemy zauważyć zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w kotłach gazowych. Przede wszystkim piece atmosferyczne zostały wycofane ze sprzedaży. Są one nadal użytkowane w wielu domach, jednak ze względów bezpieczeństwa dziś ich nie kupimy. Dlaczego? Z uwagi na sposób pobierania przez takie urządzenia tlenu niezbędnego do spalania. Kotły atmosferyczne wykorzystywały powietrze, które znajdowało się w tym samym pomieszczeniu, gdzie był zainstalowany piec. To niestety powodowało liczne zaczadzenia, a także inne zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców domu.

Dlatego też nowe kotły gazowe, czyli kondensacyjne, to rozwiązania bardziej zaawansowane. Ten typ kotła ma zamkniętą komorę spalania, dzięki czemu nie pobiera powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje. Wykorzystuje on ciepło spalania gazu w bardzo efektywny sposób, dzięki czemu już w piecu spaliny się skraplają i osiągają temperaturę poniżej 50 stopni Celsjusza. Takie rozwiązanie wymaga montażu odpowiednich kominów, które dostarczają powietrze z zewnątrz budynku.

Jaki komin do kotła gazowego?

Kotły gazowe kondensacyjne potrzebują odpowiedniego komina. W ich przypadku sprawdzą się rozwiązania systemowe, a w głównej mierze te, które jednocześnie odprowadzają spaliny i doprowadzają powietrze do pieca.

Jawar K

Przykładem efektywnego komina do pieca gazowego jest system Jawar K. Posiada on bowiem rurę wykonaną z ceramiki, która ma cienkie ścianki. Nagrzewa się ona bardzo łatwo. Warto zauważyć, jej produkowanie odbywa się z wykorzystaniem technologii prasowania izostatycznego. Dzięki temu ceramiczna rura jest bardzo szczelna i o prawie zerowej nasiąkliwości. To z kolei sprawia, że jest ona odporna na rozmaite czynniki, w tym negatywne działanie kondensatu. Istotną funkcję w przypadku takiego komina do kotła gazowego odgrywa karbowanie zewnętrznej strony ceramicznej rury. Pomaga ono zwiększyć oddawanie ciepła, więc powietrze dostarczane do spalania ogrzewa się od rury. 

Obudowę stanowi zaś pustak perlitobetonowy, pełniący także rolę kanału doprowadzającego powietrze do spalania. Materiał, z którego jest zbudowany, charakteryzuje się lekkością, co zwiększa jego atrakcyjność w porównaniu do konkurencyjnych sposobów izolacji.

Bardzo ważny w kominie do kotła gazowego jest jego wkład. Musi być odporny na spaliny mokre i agresywne chemicznie, ale również szczelny. Ciśnienie w rurze spalinowej osiąga 200 Pa przy temperaturze do 200 stopni Celsjusza, dlatego konstrukcja powinna być doszczelniona specjalnym silikonem lub wyposażona w uszczelki w przypadku wkładu stalowego.

Sprawdź również: Zasady projektowania systemów wentylacji

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komina?

Jak wspominaliśmy, komin jest bardzo ważnym elementem systemu ogrzewania naszego budynku. Dlatego też przy jego wyborze musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Najważniejsza jest jakość wykonania komina. Powinniśmy ciągle pamiętać, że to konstrukcja, której zadaniem jest odprowadzanie spalin oraz doprowadzanie powietrza do kotła. Nie może to być komin w żadnym stopniu uszkodzony. Jego wykonanie nie powinno budzić zastrzeżeń.

Poza tym komin do kotła gazowego kondensacyjnego musi posiadać odpowiedni certyfikat oraz oznaczenia. Z nich dowiemy się, jakie jest jego konkretne przeznaczenie. Ponadto uzyskamy informację na temat materiałów, z których został wykonany. Ważne, abyśmy z oznaczeń mogli również odczytać dane związane z warunkami pracy komina, a także numer normy, którą spełnia. Nie powinniśmy zapominać także o nazwie producenta. Dzięki temu będziemy mogli wystąpić do niego o przedstawienie dalszej dokumentacji, np. w postaci atestu na uszczelki we wkładzie kondensacyjnym.

Podsumowanie

Komin do pieca gazowego kondensacyjnego to rozwiązanie, które powinno opierać się na systemowości. Konieczne jest bowiem zarówno odprowadzanie spalin z urządzenia grzewczego, jak i dostarczanie do niego powietrza z zewnątrz budynku. Taki komin powinien charakteryzować się odpornością na negatywne działanie warunków, w których pracuje. Ponadto musi być szczelny oraz wykonany z odpowiedniej jakości materiałów. Dlatego też system kominowy Jawar K to idealna propozycja do kotłów gazowych kondensacyjnych, który wyróżnia się wysoką efektywnością oraz trwałością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *