Baza wiedzy

Frezowanie i wkład ceramiczny

Kategoria:

Czas czytania: 7 minut

Renowacja frezowanie + ceramika

Renowacja komina ceglanego, poprzez montaż rur ceramicznych, produkowanych w technologii prasowania izostatycznego jest najtrwalszą metodą naprawy komina. Technologia polega na wprowadzeniu do środka istniejącego komina rur i kształtek ceramicznych odpowiednio ze sobą połączonych i wycentrowanych. Prawidłowo przeprowadzona naprawa pozwoli na bezawaryjną współpracę komina z urządzeniami grzewczymi opalanymi różnymi rodzajami paliw.

Sprawdzenie komina – opinia kominiarza.

Stając przed koniecznością renowacji istniejącego komina należy przede wszystkim sprawdzić czy taka operacja jest możliwa. W tym celu należy skontaktować się z mistrzem kominiarskim, który w profesjonalny sposób sprawdzi nasz komin. Należy również udostępnić kominiarzowi wgląd do dokumentów urządzenia grzewczego (DTR) celem prawidłowego dobrania średnicy przewodu kominowego. W przypadku problemów z doborem średnicy prosimy o kontakt z działem technicznym Jawar Sp. z o.o. Może się zdarzyć że zaproponowana średnica komina jest większa od kanału kominowego, wówczas należy rozwiercić komin. Kominiarz może wskazać najlepszą metodę frezowania i pomóc przy wyborze firmy.

Atesty i wyposażenie urządzeń grzewczych.

Urządzenie grzewcze ma bardzo duży wpływ na prace i trwałość komina, również po renowacji. Podstawowym warunkiem doboru kotła oprócz doboru mocy jest certyfikat dopuszczający urządzenie do stosowania, precyzyjnie określający jego parametry i wyposażony w zabezpieczenia przed wybuchem gazów (klapa antywybuchową lub oprogramowanie przewietrzające kocioł). Zjawisko wybuchów w kotłach najczęściej występuje w kotłach zasypowych na paliwa stałe. UWAGA – nie należy montować urządzeń grzewczych „samodzielnie konstruowanych”!.

Wyposażenie kotłowni i paliwo.


Kotłownia musi być wyposzczona w doprowadzenie powietrza do spalania ( ZETKA), odpowiedniej średnicy dopasowanej do mocy kotła. Montażem i doborem doprowadzenia powietrza powinna zająć się firma instalacyjna, która montuje kocioł. W przypadku podłączenia kotła do komina ceramicznego, połączenie musi być wykonane w sposób trwale elastyczny. Zestaw do renowacji kominów Jawar jest wyposażony w elastyczny łącznik ze sznurem. Paliwo, które będziemy spalać w naszych urządzeń powinno być certyfikowane, takie informacje znajdują się na opakowaniu, nie należy stosować paliw bez oznaczeń. W przypadku drewna należy spalać drewno sezonowane, przechowywane w przewiewnym pomieszczeniu o wilgotności 12-18%.Obowiązki.

Inwestor musi mieć świadomość, że po wykonanej renowacji misi zostać dokonany odbiór przez Mistrza Kominiarskiego. Również w późniejszym okresie muszą być spełnione warunki Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. nr 109 poz. 719) dotyczące czyszczenia kominów. Użytkownik powinien posiadać protokoły potwierdzające czyszczenie i przeglądy komina

Renowacja komina

Firma JAWAR udziela 15 lat gwarancji na elementy ceramiczne użyte w technologii renowacyjnej, montowane przez certyfikowanych wykonawców. W związku z zachowaniem gwarancji, prace musi wykonać firma posiadająca aktualny certyfikat, który powinna okazać na prośbę inwestora. Wykonanie renowacji przez taką firmę gwarantuję zachowanie standardów firmy JAWAR

Frezowanie komina

Frezowanie komina to zabieg polegający na mechanicznym zwiększeniu średnicy komina. Proces ten przeprowadza wykwalifikowana firma przy użyciu specjalnej głowicy wprowadzonej do środka komina, która- obracając się – usuwa jego wewnętrzną część. Decydując się na frezowanie, należy poddać komin ocenie technicznej z zastosowaniem inspekcyjnej kamery kominowej, rozpoznać ewentualne wady widoczne w części mieszkalnej, strychu oraz powyżej połaci dachu. Taką inspekcję powinien przeprowadzić kominiarz lub firma zajmująca się frezowaniem. Po pozytywnej ocenie stanu technicznego komina możemy przystąpić do frezowania komina. Frezowanie zaczynamy od montażu oprzyrządowania frezarki w górnej części komina, a następnie opuszczenia głowicy frezującej do wyczystki. Wprowadzenie głowicy w ruch obrotowy powoduje rozwiercenie komina. Urządzenie napędzane jest hydraulicznie, dzięki czemu głowica pracuje równo i płynnie. Gruz powstały podczas frezowania opada na dno komina. Otwory, podłączeniowy i wyczystkowy należy zabezpieczyć przed wydostawaniem się gruzu i kurzu na kotłownie.
Czas frezowania zależy od grubości skrawania, konstrukcji komina i jego wysokości- średni czas frezowania wynosi 1m/4h. Średnicę przewodu kominowego bezpiecznie można powiększyć o 1/3 szerokości cegły bez naruszania statyki komina (np. przekrój 14×14 cm do fi 22). Frezowanie pomoże usunąć z wnętrza komina sadzę szklistą, pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, umożliwi przerobienie komina wentylacyjnego na spalinowy a także poprawi szczelność po montażu wkładu a to wpłynie na poprawę ciągu kominowego.

Montaż musi być wykonany zgodnie z zaleceniami producenta i użyciem wszystkich oryginalnych akcesoriów.

INSTRUKCJA RENOWACJI KOMINA PRZY UŻYCIU RUR CERAMICZNYCH JAWAR.pdf

W skład zestawu wchodzą :

  • Rury ceramiczne
  • Trójniki ceramiczne
  • Pakiet montażowy do renowacji
  • Obejmy dystansowe

Przy kompletacji i montażu całego zestawu renowacyjnego, konieczne jest instalowanie obejm dystansowych na każdej rurze.

Pakiet montażowy do renowacji zawiera:

  • Kratkę wentylacyjną
  • Dekiel wyczystki
  • Drzwiczki wyczystki UP (izolowane)
  • Odskraplacz
  • Płyta czołowa
  • Stożek
  • Kit do rur ceramicznych 2kg.
  • Łącznik ze sznurem

Jedna odpowiedź do “Frezowanie i wkład ceramiczny”

  1. Współpracuje z firma Jawar od jakiś 8 lat , frezujemy kominy od ponad 11 lat i mogę powiedzieć jedno jest jakoś i jakość ta zdecydowanie należy do tych które można polecić. Na rynku pojawiła się masa produktów które przypominają wkłady ceramiczne izostatyczne ale to czas pokazuje najlepiej. Jak to się mówi na Śląsku ” jak dosz to mosz” lepiej dać na początku trochę więcej niż poprawić z czasem i płacić 2-3 razy tyle.

    Zapraszam do skorzystania z usług a jeśli ktoś pozą Śląska i okolić to do zobaczenia galerii zdjęć która może zaspokoić chłonnych wiedzy na temat komina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *