Baza wiedzy

Dom pasywny – co to jest? Czym się różni od energooszczędnego?

Kategoria:

Czas czytania: 8 minut

Dom pasywny to obiekt, w którym jest bardzo niskie zapotrzebowanie na energię. Do jego budowy wykorzystuje się najlepsze materiały oraz stosuje nowoczesne rozwiązania. To powoduje, że mimo wyższej ceny realizacji całego przedsięwzięcia, cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest dom pasywny, a także jakie są jego wady i zalety. Zapraszamy do lektury!

Co to jest dom pasywny? 

W ostatnich latach mogliśmy zauważyć, jak zmienia się budownictwo. Coraz częściej widujemy domy o mniej skomplikowanych kształtach. Pojawia się sporo budynków, gdzie panuje prostota. Większość z nich to domy pasywne. Co to oznacza? Dom pasywny to rodzaj budynku, w którym istotne jest osiągnięcie możliwie najmniejszego zapotrzebowania na energię. Dotyczy ona ogrzewania. W takim budynku nie spotkamy zatem kominów, ani tradycyjnych urządzeń grzewczych. 

Przeczytaj także: Co to jest rekuperator? 

Zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym powinno być mniejsza niż 15 kWh/(m2/rok). Taka wartość, biorąc pod uwagę, że w tradycyjnym budynku wynosi ona ok. 20–180 kWh/(m2/rok), jest naprawdę niewielka. To oznacza, że w domu pasywnym mamy do czynienia z pewnego rodzaju samowystarczalnością pod względem energii. Tym samym, jest on proekologiczny. Eksploatacja takiego budynku nie wpływa negatywnie na środowisko – np. nie ma emisji zanieczyszczeń, wynikającej ze spalania paliwa grzewczego. 

Wracając do porównania domu pasywnego i tradycyjnego, to inwestorzy, którzy zdecydowali się na ten pierwszy wariant, cieszą się ze sporych oszczędności związanych z eksploatacją. W budynku nie ma kotła grzewczego, nie trzeba zatem kupować drewna, czy też innego paliwa. Skąd więc ciepło w domu? Do ogrzania budynku wykorzystuje się odnawialne źródła energii, np. promienie słoneczne. Pozyskana w obiekcie energia grzewcza służy do ogrzewania budynku, a także bieżącej wody. Oszczędności są więc na atrakcyjnym poziomie. 

Czym się wyróżnia dom pasywny? 

Dom pasywny, aby mógł za taki uchodzić, musi spełniać wyżej opisane niskie zapotrzebowanie na energię. Żeby to było możliwe, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg istotnych aspektów. 

Projekt domu pasywnego 

Bardzo ważny w stworzeniu domu pasywnego jest projekt. Będzie się on różnił od tradycyjnego budynku. Projekt domu pasywnego zakłada, że obiekt będzie miał prosty i regularny kształt. Istotny jest również układ pomieszczeń. Te, w których mieszkańcy przebywają najczęściej, zlokalizowane będą po południowej stronie budynku. Po północnej zaś pozostałe, jak np. pomieszczenia gospodarcze oraz garaż. Jest to podyktowane poziomem nasłonecznienia, które po stronie południowej jest największe. 

Duża liczba przeszkleń 

Z powyższym aspektem powiązany jest kolejny. W domu pasywnym wykorzystuje się bardzo dużo przeszkleń. Najczęściej budynek od strony południowej wyróżnia się bardzo dużymi oknami i sporą ich ilością. Dzięki temu do domu pasywnego trafia mnóstwo ciepła pochodzącego z promieni słonecznych. Istotna jest przy tym szczelność okien. Ich konstrukcja powinna zapobiegać wydostawaniu się ogrzanego powietrza poza budynek. 

Wysoka jakość materiałów 

W domu pasywnym wykorzystuje się trochę inne materiały budowlane niż do stworzenia tradycyjnego budynku. Są one najwyższej jakości. Wszystko po to, aby dom pasywny był bardzo dobrze zaizolowany. Nie dopuszcza się do uciekania energii, co powoduje straty. 

Sposób ogrzewania domu pasywnego 

Kolejną bardzo ważną kwestią w domu pasywnym jest sposób jego ogrzewania. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie montuje się tutaj tradycyjnych rozwiązań. Wykorzystuje się za to system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, a także pompy ciepła. Tym samym nie ma mowy o spalaniu paliwa, a co za tym idzie – emisji zanieczyszczeń. Pompa ciepła wykorzystuje bowiem odnawialne źródła energii. Rekuperacja dba zaś o to, aby nawiewane do budynku powietrze było filtrowane oraz ogrzewane. 

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Fakty i mity na temat rekuperacji 

Dom pasywny czy energooszczędny? 

Bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdzie pojęcia dom pasywny i energooszczędny wskazywane są jako tożsame. Tak naprawdę między tymi dwoma rodzajami zachodzi znacząca różnica. Dotyczy ona zapotrzebowania w energię. W przypadku domu energooszczędnego wynosi ona 40 kWh (m²/rok). Jest to zatem więcej niż zapotrzebowanie w budynku pasywnym. Poza tym obydwa rodzaje obiektów są do siebie podobne – zarówno pod względem projektu, jak i wykorzystanych materiałów. 

Dom pasywny – zalety 

Dom pasywny wygląda nowocześnie, a zarazem minimalistycznie. Takim rodzajem budynku interesuje się coraz więcej inwestorów. Przemawiają za tym zalety domu pasywnego, takie jak: 

 • niskie zapotrzebowanie energii, 
 • możliwość znacznego zmniejszenia rachunków za ogrzewanie, 
 • pozytywny wpływ na ekologię poprzez brak tradycyjnego urządzenia grzewczego, 
 • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania budynku, 
 • jakość powietrza w budynku, które jest filtrowane oraz podgrzewane, 
 • ciągły dostęp do świeżego powietrza, 
 • brak tzw. mostków cieplnych, 
 • większy komfort mieszkania w takim budynku. 

Przeczytaj także: Dofinansowanie wentylacji mechanicznej / rekuperacji 

Dom pasywny – wady 

Niestety, jak każde rozwiązanie, dom pasywny ma również swoje wady. Jednak bardzo często są one przysłonięte ww. zaletami. 

Do wad domu pasywnego należą: 

 • droższy projekt budynku, 
 • wysokie koszty budowy z uwagi na wykorzystane materiały, 
 • konieczność dostosowania się do narzuconego układu pomieszczeń, 
 • większe wymagania w stosunku do ekipy budowlanej. 

Podsumowanie 

Dom pasywny to rozwiązanie innowacyjne, które jest w znacznym stopniu opłacalną inwestycją. Początkowe wysokie koszty związane z jego budową, zwracają się podczas jego eksploatacji. W domu pasywnym jest bardzo niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą. To możliwe dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, które zapewniają skuteczną izolację. Do ogrzewania wykorzystuje się odnawialne źródła energii (np. poprzez zastosowanie dużych okien, a także pompy ciepła), oraz system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *