Baza wiedzy

Budowa nowego komina w starym domu

Kategoria:

Czas czytania: 6 minut

Podczas wymiany kotła, zarówno ze względu na kwestię komfortu, jak i uwarunkowań prawnych, użytkownicy najczęściej decydują się na model wyższej klasy o wyższych parametrach. Inną opcją jest zmiana technologii np. z kotła opalanego olejem opałowym na ekogroszek lub tła starszej generacji na rzecz tego V klasy opalanego pelletem. Wszystkie tego typu zmiany wiążą się najczęściej z poważnym remontem kotłowni, drobną przebudową instalacji a niekiedy ze zmianą lokalizacji kotłowni.

Często użytkownicy napotykają na problemy związane z dalekim usytuowaniem starego komina, jego nieodpowiednią średnicą, a nierzadko również stanem technicznym, co uniemożliwia jego weryfikację. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest budowa lub instalacja nowego komina. Choć na pozór kosztowne, zapewni prawidłowe i bezpieczne korzystanie z pracy urządzenia grzewczego. Nowy komin jest objęty wieloletnią gwarancją oraz może być finansowany w ramach programów antysmogowych. Klienci do o wyboru mają: komin ceramiczny np. Uniwersal Plus , komin CERASTAL i stalowy komin izolowany I lub IŻ

Komin Ceramiczny

W przypadku komina ceramicznego użytkownicy mają dwie możliwości – wybudowanie nowego komina wewnątrz domu, co wiąże się z poważnym remontem lub wybudowanie na zewnątrz, kotwiąc go do ściany budynku. Należy wiedzieć że budując komin na zewnątrz budynku zmienia się obrys geodezyjny, co należy zgłosić w starostwie. W takim wypadku należy zadbać nie tylko o odpowiedni fundament, ale i pamiętać o doborze odpowiedniej średnicy i wysokości komina. Użytkownik powinien zaplanować dostęp do komina w przyszłości, dzięki czemu doświadczony kominiarz ma zapewnione odpowiednie warunki do jego czyszczenia przez otwór rewizyjny, bez konieczności wchodzenia na dach. Należy wówczas dokładnie przewidzieć wysokość przyłącza spalin i zgodnie z tą informacją zaplanować budowę, uwzględniając odpowiednio głęboki fundament, izolacje przeciwwilgociową oraz pamiętając o kotwieniu co 2,5-3m komina do ścian (RYS 1) , najlepiej na wysokościach stropów. Ważna jest też wysokość komina od ostatniego podparcia, która nie powinna przekraczać wartości z tabeli.

Rys 1

W przypadku kiedy komin musi być wyższy niż w zakładanej tabeli, można wykonać dodatkowe wzmocnienia poprzez montaż zbrojenia w otworach narożnych, ze zbrojeniem kanału wentylacyjnego lub wykonać wzmocnienie z spiętych ze sobą kątowników montowanych na rogach konstrukcji. (rysunki 2, 3).

Po lewej mocowanie do ściany niepalnej, po prawej mocowanie do ściany łatwopalnej X-50,mm

Komin po zakończeniu montażu powinien zostać otynkowany tynkiem cementowo-wapiennym i pomalowany. Można również obłożyć komin wełną mineralną i tynkiem systemowym. Należy również wykonać odbioru kominiarskiego oraz pamiętać o okresowych przeglądach.

Maksymalna wysokość od ostatniego podparcia

Usztywnienie komina kątownikami

Usztywnienie komina prętami

Usztywnienie komina poprzez zalanie betonem

Komin Ceramiczno-Stalowy

Jawar Cerastal to komin łączący najlepsze cechy komina ceramicznego, z łatwością montażu komina stalowego. Przeznaczony do montażu na ścianach zewnętrznych budynku, a w zależności od jego średnicy i wysokości może być posadowiony na fundamencie lub na płycie wzorniczej i kotwiony do ściany.

W czasie montażu tego komina należy zwrócić szczególną uwagę na szczelność połączeń i odpowiednią aplikację kitu kwasoodpornego, łączącego rury ceramiczne, a następnie usztywnienie rury. Odprowadzając spaliny mokre i bardzo agresywne (eko-groszek) należy się liczyć z możliwością pogorszenia estetyki komina i ograniczenia jego żywotności.

Komin CERASTAL nie posiada w zestawie kolan, w związku z tym nie można ich odsadzić. Jednocześnie występują ograniczenia montażowe, pod kątem ominięcia przeszkody. Idealna lokalizacja dla tego komina to ściana szczytowa.

Przykładowa realizacja

Montaż komina z przejściem przez dach

Komin izolowany

Kominy stalowe izolowane to najbardziej popularne i proste rozwiązanie. Charakteryzują się szybkim montażem oraz łatwym podłączeniem do urządzenia grzewczego. Kominy izolowane stalowe posiadają rdzeń (rurę wewnętrzną) wykonaną z dwóch rodzajów blach – kwasoodpornej, służącej do odprowadzania spalin mokrych z kotłów opalanych olejem, gazem i drewnem oraz żaroodpornej, przeznaczonej do pracy w wyższych temperaturach i suchych spalinach w urządzeniach opalanych drewnem.

Kominy stalowe izolowane posiadają bardzo bogatą gamę akcesoriów, co pozwala na montaż w różnych warunkach i w nietypowych konfiguracjach, a zastosowanie wysoko odpornej izolacji pozwala na montaż w odległości 5 cm od elementów łatwopalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *