Producent ceramiki kominowej wytwarzanej w technologii izostatycznego prasowania. Najszerszą na polskim rynku gama ceramicznych systemów kominowych.
GALERIA

Innowacyjne rozwiązania w systemach kominowych Jawar

Firma Jawar jest wiodącym producentem ceramiki kominowej. Od prawie 20 lat stale udoskonala swoje wyroby, wprowadzając do oferty coraz to nowocześniejsze rozwiązania, które są nie tylko efektywne energetycznie i łatwe w budowie, ale przede wszystkim bezpieczne. W czerwcu tego roku firma otwiera I etap produkcji w swojej nowo wybudowanej fabryce w Glinojecku, przeznaczonej do produkcji pustaków perlitowych, na które marka posiada patent.

Jawar posiada najszerszą na polskim rynku gamę systemów kominowych opartych na ceramice izostatycznej, która charakteryzuje się m.in. niską nasiąkliwością i wysoką odpornością na szoki termiczne, co czyni ją doskonałym materiałem wnętrza komina. Dodatkowo posiada stosunkowo małą pojemność cieplną i jest odporna na działanie agresywnego kondensatu. Jest ona zatem nowoczesnym materiałem, idealnie nadającym się do zastosowania w technice kominowej.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych systemów ceramicznych marki jest Jawar Nord, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych paliwami stałymi, również w budownictwie pasywnym. Jego zaletą jest możliwość odprowadzania spalin, ale także doprowadzanie powietrza do urządzenia grzewczego w sposób grawitacyjny. – W czasie pracy urządzenia grzewczego takiego jak np. kominek powstaje podciśnienie, dzięki któremu poprzez specjalne podłączenie kominka z kominem zasysane jest powietrze do spalania. Takie rozwiązanie nie powoduje wychładzania mieszkania, tak jak w przypadku doprowadzenia powietrza z zewnątrz, jest także bezpieczne dla użytkowników, gdyż zapewnia stały dopływ tlenu do komory spalania – komentuje dr Paweł Jarzyński, Prezes zarządu Jawar. Firma na bieżąco wprowadza szereg innowacji do swoich produktów - wraz z partnerami ze Skandynawii opracowała nowy komin Jawar Aero w nowoczesnej technologii, która sprawia, że łączenia pomiędzy rurami są praktycznie niewidoczne. Taki zabieg ma na celu przede wszystkim polepszenie wyglądu komina, który może stanowić ozdobny element dekoracyjny, uzupełniający wystrój każdego wnętrza. Wielką zaletą Jawar Aero jest stały nieprzerwany dopływ powietrza do paleniska urządzenia grzewczego. Eliminuje to do zera ryzyko powstawania groźnych tlenków węgla (czadu) przy spalaniu z niedoborem tlenu. Układ taki pozwala również na efektywne wykorzystanie paliwa. Powietrze dostarczone do paleniska przejmuje część ciepła spalin –  dzięki temu sprawność układu wzrasta. System trójwarstwowy Jawar Aero to idealne rozwiązanie do budownictwa energooszczędnego, daje on możliwość instalacji kominków i piecyków w domach z wentylacją mechaniczną.
Stawiając na ciągły rozwój, firma rozpoczęła budowę największej w Polsce fabryki systemów kominowych.  Będzie ona odpowiedzialna za produkcję jedynych w Europie ceramicznych systemów kominowych w perlito-betonowej obudowie, na które firma posiada patent. Będzie to pierwszy tego typu produkt w Polsce. – Perlit ekspandowany, którego użyjemy do obudowy, idealnie sprawdzi się jako materiał izolujący w procesach wysokotemperaturowych w naszych systemach kominowych. Chcemy zaproponować Klientom gotowe rozwiązanie, które będzie nie tylko nowoczesnym, ale przede wszystkim trwałym izolatorem – mówi dr Paweł Jarzyński.
Wdrożenie nowej technologii łącznia rur w systemie kominowym Jawar Aero, opracowanie nowoczesnego pustaka w perlito-betonowej obudowie to tylko niektóre z wielu innowacji, które Jawar wprowadza do swojej oferty. W kolejnych latach firma planuje zintensyfikować swoje prace nad udoskonalaniem kolejnych materiałów, izolacji oraz rozwiązań dla techniki kominowej.