Producent ceramiki kominowej wytwarzanej w technologii izostatycznego prasowania. Najszerszą na polskim rynku gama ceramicznych systemów kominowych.
GALERIA

Odpowiednio dobrany komin przyczynia się do zmniejszenia smoguW okresie zimowym większość domów jednorodzinnych korzysta ze startych ceglanych kominów oraz niskiej klasy kotłów. W połączeniu z niską jakością paliw, emitują one trujące, o nieprzyjemnym zapachu spaliny. Przyczyniają się tym samym do powstawania smogu, czyli unoszącej się "chmury" zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Jawar odpowiedni dobór komina i montaż właściwej instalacji w domu ograniczy lub całkowicie wyeliminuje produkcję smogu.

Aktualne statystyki pokazują, że główną przyczyną emisji trujących spalin do atmosfery są gospodarstwa domowe. Ten problem widoczny jest już od kilku lat, a jego skala wciąż rośnie. Znaczny rozgłos w temacie zanieczyszczenia związany jest również z trendem ochrony środowiska i chęcią poprawienia jego kondycji. W tym celu zaczęły powstawać różnorodne aplikacje do weryfikacji stanu jakości powietrza, natomiast w mediach można śledzić codzienne raporty smogowe.
Do złej kondycji środowiska w dużej mierze przyczynia się także nieprawidłowo wykonana instalacja grzewcza, z kominem i kotłem na czele. W przypadku podłączenia nowoczesnego kotła do komina np. zza małą średnicą, wówczas spaliny nie będą mieściły się w kominie i wydobywały wszystkimi możliwymi nieszczelnościami, zaś automatyka kotła wyłączy urządzenie. Kocioł nie będzie mógł pracować. Z kolei urządzenie grzewcze podłączone do komina przewymiarowanego na pierwszy rzut oka będzie pracowało bez zastrzeżeń. Jednak po pewnym czasie zauważymy wydobywającą się z dolnej części komina czarną, o nieprzyjemnym zapachu substancję. Wszystko to ze względu na to, że komin jest za duży, a spaliny  wychładzają się i powstaje punkt rosy. W przewymiarowanym kominie spaliny nie mają dostatecznej prędkości, aby mogły się kierować pionowo w górę, a przy niekorzystnych warunkach ciśnieniowych możemy zauważyć jak „leniwie” wydostają się z komina i spływają po dachu na ziemie. Co istotne przy niedoborze powietrza do spalania paliwo nie spala się do końca, część substancji spalanej nie utleni się, lecz pozostanie w postaci sadzy, dymu czy popiołu. Te zanieczyszczenia dostają się do atmosfery i stają się częścią smogu.Z tego względu o ochronie środowiska, jak i o własnych oszczędnościach, należy myśleć już na etapie planowania budowy domu. Jest to idealny moment na dobranie odpowiedniego rodzaju ogrzewania, który nie będzie wiązał się z emisją trujących spalin.

Z uwagi na rosnące zanieczyszczenie powietrza i coraz częstsze alarmy smogowe firma Jawar wraz z Cechem Kominiarzy Polskich przeprowadzili badania eksperymentalne, mające na celu określenie stężeń zanieczyszczeń emitowanych podczas spalania drewna, w zależności od zastosowanego systemu kominowego. W ten sposób sprawdzili, jakie przełożenie na środowisko ma eksploatacja kominów. Wyniki badań okazały się zaskakujące. Warunki atmosferyczne, a w szczególności wilgotność powietrza, przełożyły się na wzrost emisji pyłów. Przekrój komina, jak i jego rodzaj, mają bezpośredni wpływ na emisję pyłów. Co więcej, doprowadzenie przewodem kominowym wstępnie podgrzanego powietrza kominem Jawar Nord zmniejsza emisję pyłów – oznacza to zatem, że komin przyczynia się do zmniejszenia smogu. Kluczowe okazało się także, że zastosowanie odpowiednich akcesoriów kominowych Jawar (nasad i regulatorów ciągu), dedykowanych do kominów systemowych, mają wpływ na zmniejszenie emitowanych pyłów. Natomiast w kontekście pieców z tzw. czystym spalaniem okazuje się, że ich zastosowanie nie gwarantuje zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w przypadku źle dobranego i eksploatowanego systemu kominowego Jawar Nord, który został wykorzystany w badaniach to czterowarstwowy system powietrzno-spalinowy przeznaczony do odprowadzania spalin z kominków i kotłów na paliwa stałe w budownictwie energooszczędnym i pasywnym, który nie powoduje wychładzania mieszkania, tak jak w przypadku doprowadzenia powietrza z zewnątrz. Co więcej, jest bezpieczny dla użytkowników – zapewnia stały, nieprzerwany dopływ tlenu do komory spalania. Jego sercem jest izostatycznie prasowana rura ceramiczna, charakteryzująca się niską nasiąkliwością, a także wytrzymałością na wysokie temperatury i częste ich zmiany.  Nord stanowi odrębny układ powietrzno-spalinowy, który może pracować niezależnie od zastosowanych technologii w nowoczesnym czy pasywnym domu, zaś spalanie odbywa się niejako w odrębnym układzie, niezwiązanym z budynkiem.

Z uwagi na duży potencjał systemu kominowego Nord, Jawar przystąpił do kolejnych badań. Tym razem firma skupia się na opracowaniu drugiej generacji tego komina. Kluczowe dla marki jest, aby nowy system był jeszcze bardziej efektywny i bezpieczny w stosunku do poprzednika. Przeprowadzone badania antysmogowe z wykorzystaniem Norda pokazały, że nie tylko przyczynia się on do zmniejszenia smogu poprzez niską emisję pyłów, ale i zwiększa odzysk ciepła o 5%. Obecne badania, które potrwają do końca I kwartału 2021 roku mają na celu zwiększenie tej wartości, do co najmniej 10%. Istotnym aspektem będzie zapewnienie szczelności gazowej obudowy komina, zwłaszcza w domach niskoenergetycznych i pasywnych. Specjaliści chcą również zmniejszyć nasiąkliwość pustaków, poprawić ich wytrzymałość, a także jeszcze bardziej udoskonalić swoje akcesoria. Jawar stara się na bieżąco wdrażać innowacyjne rozwiązania, które pozwolą na wprowadzenie oszczędności przy eksploatacji i jednocześnie zapewnią bezpieczeństwo użytkownikom.