Producent ceramiki kominowej wytwarzanej w technologii izostatycznego prasowania. Najszerszą na polskim rynku gama ceramicznych systemów kominowych.
GALERIA

Odkryj wentylację na nowo

Nowe technologie budowlane stawiają kolejne wyzwania przed systemami wentylacji. Z jednej strony zwiększenie izolacyjności budynków mieszkalnych zapewnia mniejsze zużycie energii, z drugiej powoduje, że wentylacja naturalna nie działa. Z kolei wentylacja mechaniczna jest droga i skomplikowana, zarówno w montażu, jak i użytkowaniu. W odpowiedzi na aktualne potrzeby domowników powstał Jawar ATMO – energooszczędny system, łączący najlepsze cechy dwóch rodzajów wentylacji. Sprawna wentylacja w domu to konieczność

Świeże powietrze jest nam niezbędne do życia. Człowiek w ciągu doby wdycha i wydycha ok. 10 000 litrów powietrza. Do tego celu zużywany jest zawarty w powietrzu tlen, a wydychany dwutlenek węgla wraz z parą wodną. Wilgoci pozbywamy się także przez skórę – w procesie pocenia. W każdym domu znajdują się również inne źródła wilgoci –  woda paruje podczas kąpieli oraz w czasie gotowania. Dla zapewnienia odpowiedniego komfortu i zdrowia w mieszkaniu niezbędna jest sprawna wentylacja, która odpowiada za dostarczenie świeżego powietrza oraz usunięcie powietrza zużytego i nadmiaru wilgoci.  Zgodnie z przepisami, ale i samą logiką funkcjonowania budynku, świeże powietrze należy nawiewać wszędzie tam, gdzie spędzają czas domownicy tj. salon, sypialnie czy korytarze, zaś wywiewać je z pomieszczeń, w których powstają największe ilości wilgoci oraz nieprzyjemne zapachy tj. kuchnia, spiżarnia, łazienka czy garderoba. Dzięki temu świeże powietrze najpierw napływa do pomieszczeń mieszkalnych, następnie poprzez np. podcięcia w drzwiach przemieszcza się do pomieszczeń typu kuchnie i łazienki, by w końcowym etapie zostało usunięte przez wentylację.
Negatywne skutki wadliwej wentylacji
Nieprawidłowo działająca wentylacja wiąże się z wieloma problemami nie tylko dla samego budynku, ale przede wszystkim dla zdrowia domowników. Są to przede wszystkim powstające pleśń i grzyby,  skraplanie się wilgoci na szybach i innych powierzchniach. Brak wymaganej ilości tlenu w powietrzu objawia się z kolei pogorszeniem komfortu i samopoczucia, co wiąże się ze zmęczeniem, bólem głowy, alergiami, chorobami układu oddechowego.  Natomiast w przypadku nadmiaru wymienianego powietrza występują duże straty ciepła, a co za tym idzie wychłodzenie mieszkania. Dlatego też należy zapewnić odpowiednią ilość wentylowanego powietrza, która nie będzie ani za duża, ani za mała.
Rodzaje wentylacji
Powszechnie znane są dwa rodzaje wentylacji. Wentylacja grawitacyjna, nazywana również naturalną, działa na zasadzie zjawiska konwekcji, czyli ruchu powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia. Jest skuteczna tylko w momencie, gdy wymianie podlega odpowiednia ilość powietrza. Działanie polega na instalacji pionowych kanałów wywiewnych, które na zasadzie grawitacji usuwają użyte (cieplejsze) powietrze z mieszkania. Świeże powietrze natomiast nawiewane jest nieszczelnościami w oknach i drzwiach. Niestety obecnie w trosce o lepszą termoizolację budynków, inwestuje się bardzo szczelne okna i drzwi, przez co wentylacja grawitacyjna nie działa. Rozwiązaniem tego problemu są np. nawiewniki okienne, jednak przekłada się to na spore straty ciepła w mieszkaniu.
Wentylacja mechaniczna działa przy pomocy centrali wentylacyjnej, która w sposób mechaniczny nawiewa poprzez kanały nawiewne świeże powietrze, a wyciąga to zużyte poprzez kanały wywiewne. Centrale wentylacyjne wyposażone są w wymienniki ciepła, dzięki czemu możliwe jest odebranie ciepła ze zużytego powietrza i podgrzanie nim tego nawiewanego z zewnątrz. Zmniejsza to straty ciepła, które powodowane jest przez wentylację. Centrale wentylacyjne pozwalają również na filtrowanie świeżego powietrza, co zapobiega przedostawaniu się smogu do mieszkania. Dostępne na rynku rozwiązania wentylacji mechanicznej są bardzo skomplikowane, a przez to drogie w montażu i utrzymaniu.
Już na etapie planowania rozkładu domu należy przemyśleć, w jaki sposób zaprojektować wentylację. Obecnie, kiedy to w domach znajdują się pomieszczenia, które muszą być wentylowane (kuchnia, łazienka, kotłownia, czy salon z kominkiem) jest to wymóg prawa budowlanego – tłumaczy Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar. – Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest prawidłowa wentylacja w domu. Z tego względu, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w technice kominowej i wentylacyjnej, opracowaliśmy optymalne rozwiązanie, zwiększające bezpieczeństwo i komfort domowników – dodaje.
Nowe technologie budowlane stawiają kolejne wyzwania przed systemami wentylacji. Zwiększenie izolacyjności budynków mieszkalnych z jednej strony zapewnia mniejsze zużycie energii, z drugiej powoduje, że wentylacja naturalna nie działa. Z kolei ta mechaniczna jest droga i skomplikowana, zarówno w montażu, jak i użytkowaniu. Optymalnym rozwiązaniem byłoby stworzenie nowego systemu wentylacji, odpowiadającemu na wszystkie aktualne potrzeby. Na tej zasadzie firma Jawar opracowała energooszczędny system Jawar ATMO, łączący najlepsze cechy z dwóch rodzajów wentylacji. ATMO jest odpowiedzią na wyzwania dzisiejszej cywilizacji, a także na potrzeby mieszkańców. Mechanizm jego działania opiera się na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy pionowych kanałów perlitobetonowych. Prosta budowa systemu została oparta na kanałach pionowych, jak w wentylacji grawitacyjnej oraz na wydajności i odzysku ciepła, jak w przypadku wentylacji mechanicznej. Jawar ATMO wyposażony jest w rekuperator, który dokonuje wymiany ciepła pomiędzy usuwanym i dostarczanym powietrzem. Co istotne system jest optymalny pod kątek kosztowym, jak i funkcjonalnym. W cenie 1/3 klasycznej rekuperacji użytkownik otrzymuje system porównywalny pod względem efektywności  i wydajności. Jawar ATMO to szybki i łatwy montaż, cicha praca, wysoki komfort użytkowania i szybki zwrot z inwestycji.