Producent ceramiki kominowej wytwarzanej w technologii izostatycznego prasowania. Najszerszą na polskim rynku gama ceramicznych systemów kominowych.
GALERIA

Przyczyny niskiego ciągu w kominie.

Komin jest jednym z ważniejszych elementów budowlanych w każdym domu. Służy nie tylko do odprowadzania spalin, ale również doprowadza powietrze do spalania i za wentylacje pomieszczeń. Powinien być bezpieczny, odporny na pożar sadzy, na działanie agresywnego kondensatu i gwarantować dobry ciąg. O ile większość parametrów kominowych zapisanych jest w deklaracji producenta to z ciągiem kominowym bywa różnie. Jeśli produkt jest certyfikowany i prawidłowo dobrany i wybudowany to z ciągiem kominowym nie może być problemu. Zdarzają się błędy projektowe gdzie komin jest za nisko względem kalenicy, czy innej przeszkody która stanowi część budowli. W porę wyłapany błąd bardzo prosto skorygować budując komin do właściwej wysokości ale nawet później można podwyższyć komin montując w miarę prosty sposób rurę stalową izolowaną. Takie abecadło wysokości komina znajduje się na stronach każdego producenta systemów kominowych.

Ciąg kominowy będzie nam płatał psikusy, jeśli nasz dom jest wybudowany w pobliżu przeszkód takich jak krawędź lasu czy parku, góry lub wysokie bloki a nawet pojedyncze wysokie drzew. Przy niekorzystnym kierunku wiejących wiatrów będą one za przeszkodą spadały, powodując osłabienie ciągu a nawet ciąg wsteczny czyli wdmuchanie wiatru do komina.  W tych sytuacjach należy zamontować na wylocie z komina osłonę typu fala kominowa lub nasadę obrotową nazywaną strażakiem. Chronią one i osłaniają komin przed wdmuchiwanie wiatru do komina. Należy pamiętać że nasady obrotowe to uradzenia mechaniczne i powinny być  poddawane kontroli.  Słaby ciąg kominowy może być przyczyną zbyt małej średnicy komina względem urządzenia grzewczego, możemy zaradzić temu podnosząc trochę komin co również ma wpływ na wzrost ciągu i zamontować odpowiednią nasadę na przykład daszek inżektorowy.     

Jeśli i to nie pomaga można zamontować specjalistyczne wentylatory wzmacniające ciąg i najlepiej aby zrobiła to wyspecjalizowana firma gdyż jest to zabieg skomplikowany pod względem zestrojenia współpracujących urządzeń. Zdarza się że po remoncie domu, gdy wykonaliśmy nowy komin z cegły klinkierowej obserwujemy w krótkim czasie pogorszenie ciągu. Komin klinkierowy jest zimnym kominem a cegła klinkierowa szczelinowa nie służy do budowy kominów tylko do obmurowania rozwiązań systemowych czy kominów z pełnej cegły i stanowi jedynie elementy dekoracyjny. Jeśli już tak się stało, to należy komin zapatrzeć w wkład stalowy i pamiętać o częstym czyszczeniu komina. Dlaczego ? Komin taki działa jak ogromna chłodnica, spaliny szybko się wychładzają, dochodzi do kondensacji a do wilgotnego komina przykleja się sadza i popioły powstałe podczas spalani, to może doprowadzić do zaczopowania komina, intensywnego dymienia w kotłowni i pożaru sadzy. 

Problemów z ciągiem jest bardzo wiele, każdy z nich jest inny ale istnieje jeden niezawodny sposób na wyeliminowanie tego zjawiska. Rzecz bardzo banalna – to okresowe przeglądy kominiarskie. Każdy z nas powinien powinien cztery razy w sezonie grzewczym poddać inspekcji komin dymowy, a  spalinowy i wentylacyjny raz w roku. Okresowe przeglądy i czyszczenie kominów zapewni nam dobry ciąg przez cały czas. Mistrz Kominiarski odwiedzający nasz dom, jeśli napotka nieprawidłowości czy problemy to pomoże je rozwiązać. A  problemów w naszych kotłowniach nie brakuję, poczynając od urządzeń grzewczych a kończąc na paliwie. Do największego problemy jednak zaliczył bym brak doprowadzenia powietrza do spalani, popularnie zwanej Z-etki. Brak prawidłowego dopływu powietrza lub jego ograniczona ilość ma olbrzymi wpływ na ciąg kominowy co za tym idzie prawidłowy przebieg procesu spalania a także na prawidłową wentylacje i na nasze bezpieczeństwo. Nie sposób nie przypomnieć o okresowych przeglądach i  częstym czyszczeniu urządzeń grzewczych, to najczęściej nasuwa się samo gdy zauważmy pogorszenie ciągu. Na koniec wspomnę o jakości paliwa, ono również ma wpływ na ciąg kominowy zwłaszcza mokre  nie sezonowane drewno, czy mokry eko-groszęk  lub zanieczyszczony lepiszczem pellet.  Temat prawidłowego ciągu to obszerne zagadnienie, ufam że te kilka uwag pozwolą Państwu w przyszłości uniknąć omawianego problemu.
 
Dariusz Pilitowski
dyr. ds. rozwoju JAWAR