Producent ceramiki kominowej wytwarzanej w technologii izostatycznego prasowania. Najszerszą na polskim rynku gama ceramicznych systemów kominowych.
GALERIA

Jakie kominy do kondensatów


Jakie są wymagania dla kominów dedykowanych do montażu do kotłów kondensacyjnych (materiały i ich rodzaje np. jaka ceramika, a jeśli stal to jaka na rurę wewnętrzną, a jaka na zewnętrzną, jaki spaw, grubość stali)?
 

Komin współpracujący z kotłem kondensacyjnym powinien spełniać następujące kryteria: temperatura pracy 250°C (T200), praca w podciśnieniu (N1- 40Pa) i nadciśnieniu (P1-200Pa) oraz odporność na działanie kondensatu i korozję(W3). Konieczny jest certyfikat, z którego dowiemy się czy ów komin spełnia nasze wymagania. A oto proste objaśnienie oznaczeń znajdujących się na certyfikacie lub deklaracji, np.  JAWAR-K EN13063-3 T200 P1 W3 O00.

Jeśli materiał komina jest ceramika, to koniecznie taka, która spełnia wspomniane wymogi i jest cienkościenna, a więc charakteryzuje się małą pojemnością cieplną. W systemie powietrzno-spalinowym przewód kominowy odprowadzający spaliny powinien mieć  ożebrowanie na stronie zewnętrznej, które zwiększa powierzchnię przekazywania ciepła do powietrza dostarczanego do komory spalania. Materiał to nie tylko rura, ale cały system kominowy, ważny jest więc każdy szczegół, pustak i jego wymiary, tak dobrane, aby powietrze dostarczane w przeciwprądzie do kotła dostatecznie się ogrzewało, podnosząc sprawność całego układu. Wpływ na eksploatację komina, jego żywotność, a przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo mają także akcesoria przyłączy, dekle otworów rewizyjnych, klej do rur i wiele innych szczegółów.

Kominy stalowe najczęściej wykonujemy ze stali kwasoodpornej grubości 0,5 mm z gatunku 1.4404 z uszczelką sylikonową, a w przypadku systemów SPS płaszcz zewnętrzny gr.0,5 mm ze stali 1.4301. Należy zawsze sprawdzać oznaczenie (nadrukowanie) na elementach stalowych pod kątem ich zastosowania.

Jakie uszczelki można stosować w kominach do kotłów kondensacyjnych, z jakich materiałów? Jakich z kolei nie powinno się używać?

Uszczelka to rzeczywiście bardzo ważny element komina do kotła  kondensacyjnego, to od niej zależy jak komin się „składa” (montuje) i czy później jest szczelny i jak długo. Na szczęście jest to zmartwienie producentów systemów kominowych, to oni deklarują klasę szczelności, pod tym kontem sprawdzają połączenia i dobierają odpowiednie uszczelki i wykonują odpowiednie przetłoczenia w rurach do ich montażu. W znakomitej większości są to materiały atestowane o długiej żywotności, a materiał z którego są produkowane to sylikon. Dla pewności zawsze czytajmy oznaczenia na produkcie.

...