Producent ceramiki kominowej wytwarzanej w technologii izostatycznego prasowania. Najszerszą na polskim rynku gama ceramicznych systemów kominowych.
GALERIA

Kominek w domu energooszczędnym i pasywnym – czy to możliwe?

Posiadanie kominka w domu to marzenie niejednej osoby. Zapewnia on nie tylko kojące ciepło w mroźne dni, ale jest również doskonałym elementem dekoracyjnym. Ze względu na obowiązujące przepisy budowlane, nie w każdym domu można zastosować to rozwiązanie. Mowa tutaj o domach energooszczędnych i pasywnych, w których ogrzewanie jest tematem złożonym. W tego typu budynkach nie może występować wentylacja grawitacyjna, jak i niemożliwe jest doprowadzenie powietrza do spalania z powodu strat ciepła, jakie te elementy generują. To z kolei eliminuje możliwość wyposażenia swoich czterech kątów w kominek. Czy istnieje zatem rozwiązanie dla tego typu budownictwa, które pozwoli cieszyć się żywym ogniem, i co istotne zapewni nam bezpieczeństwo?
 
W większości domów największe straty ciepła spowodowane są niewłaściwą wentylacją. Dawniej, kiedy tworzono w domach jedynie paleniska otwarte, powietrze było zasysane z pomieszczenia, w którym znajdował się kominek. Tamtejsze domy nie były całkowicie szczelne, z tego względu okna i drzwi zapewniały swobodny dopływ powietrza do kominka. Obecnie, budowane domy są szczelne, co powoduje powstanie podciśnienia, a w przypadku braku doprowadzenia powietrza do spalania powietrze zostaje zassane przez kanały wentylacyjne. Zastosowanie zaś wentylacji mechanicznej przekłada się na powstanie w pomieszczeniu podciśnienia, które z kolei może spowodować zassanie spalin do pomieszczenia. Dlatego stosowanie tej technologii jest nie tylko niebezpieczne dla domowników, ale również prawnie zabronione. Planując zatem budowę domu energooszczędnego i pasywnego należy wyposażyć go w wentylację mechaniczną sprzężoną z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła z odprowadzanego powietrza. Niestety ta wentylacja również uniemożliwia współpracę z kominkiem i piecem.
 
Czy istnieje rozwiązanie umożliwiające posiadanie kominka w tego typu budownictwie?                                  
 
Do tej pory było to możliwe tylko wyłącznie za pośrednictwem kominków eco lub elektrycznych, imitujących żywy ogień. Firmy z branży kominowej próbowały wyjść naprzeciw oczekiwaniom Klientów, tak by móc im zapewnić optymalne rozwiązanie dla domu. Jedną z nich jest firma Jawar, która opracowała systemy kominowe powietrzno-spalinowe dla paliw stałych. Takie kominy wraz z urządzeniem grzewczym wyposażone są w specjalny krócieć, który umożliwia doprowadzenie powietrza poprzez komin, tworząc w ten sposób niezależny układ grzewczy. Co istotne, na jego prace nie wpływa wentylacja mechaniczna. Tego typu układy to idealne rozwiązanie dla nowoczesnego budownictwa. Montując na przewodzie doprowadzającym powietrze do spalania specjalną przepustnicę, możemy w bardzo precyzyjny sposób sterować temperaturą kominka. Zapewnia to nie tylko komfort cieplny, ale również pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Nowoczesne urządzenia mogą współpracować z zintegrowanym programem ogrzewającym dom np. podczas pracy kominka możliwe jest wyłączenie ogrzewania w poszczególnych pomieszczeniach. – Zależało nam na opracowaniu innowacyjnej technologii dla każdego użytkownika, któremu zależy na posiadaniu kominka w domu. Stworzyliśmy dwa systemy – Jawar Nord i Jawar Aero, które nie tylko odprowadzają spaliny, ale i doprowadzają powietrze do spalania. Oba rozwiązania to jedyna alternatywa dla miłośników kominka w domu, wyposażonego w rekuperację czy wentylację mechaniczną. Obydwa kominy tworzą odrębny układ powietrzno-spalinowy, który może pracować niezależnie od zastosowanych technologii w nowoczesnym czy pasywnym domu, natomiast spalanie odbywa się niejako w odrębnym układzie, nie związanym z budynkiem – tłumaczy Paweł Jarzyński, Prezes zarządu Jawar.
 
Jawar Nord to komin prefabrykowany z rurą ceramiczną, produkowaną w procesie prasowania izostatycznego, z cienką izolacją wykonaną z wełny mineralnej i przestrzenią pomiędzy odizolowaną rurą, a pustakiem, którą doprowadzane jest powietrze do spalania w sposób grawitacyjny. Podczas spalania w komorze tworzy się podciśnienie, które zaciąga z nad dachu powietrze. Spaliny mają pewną temperaturę, część pochodzącego z nich ciepła przenika poprzez cienką izolację rur, ogrzewając tym samym powietrze przepływające w dół i następnie trafiające już po wstępnym podgrzaniu do paleniska. Dzięki takiej konstrukcji sprawność układu wzrasta, paliwo spala się wolniej i jest całkowicie wykorzystane.

Drugim rozwiązaniem jest Jawar Aero, który oparty jest na konstrukcji trójwarstwowej, o  zbliżonym działaniu do konstrukcji komina JAWAR NORD. Wykonany jest jednak z innych materiałów – stali kwasoodpornej i izolacji z wełny glinokrzemianowej. Rury w kominie łączone są za pomocą specjalnej technologii, sprawiającej, że połączenia są praktycznie niewidoczne. Dzięki temu komin może stanowić ozdobny element dekoracyjny, uzupełniający wystrój każdego wnętrza.